уторак, 11. децембар 2012.

Blog na sajtu

Blogovi na sajtu


Blogovanje je veoma popularan fenomen na Internetu. Ipak, veliki broj ljudi koji pišu na najrazličitije teme, čini da se stvara efekat disperzije, odnosno da je i u tom moru članaka, tekstova, komentara jako teško pronaći baš onaj koji tražimo, ili one koji su mi interesantni. U prevodu, blog mora biti i lako dostupan, tj. da se može na neki pristupačan način pronaći na Internetu.

Kako pronaći odgovarajući članak koji se nalazi na nekom blogu, je ponekad veoma teška matematika. Šta je rešenje, ili kako blogove učiniti lakše dostupnim, više posećenim, jer budžeti za vodjenje marketinga, tj. pozicioniranja blogova su mali, ili ih nema? Nisu baš svi toliko popularni i poznati da je dovoljno da napišu tri pasusa i da to momentalno čitaju i prate hilajde fanova. Mnogo truda, zonoja, pameti, viralnog marketinga i faktora srećeje potrebno da bi blog postao jako popularan i posećen.

Posetioci ipak češće, i to mnogo češće pronalaze sajt, pre svega u rezultatitma organske pretrage, preko plaćenih oglasa ili drugih medija. Vlasnici sajtova ulažu značajno vreme u poboljšanje pozicije sajta i veoma im je stalo da kada privuku ciljanog posetioca zadrže njegovu pažnju, da provede više vremena na sajtu i stvore lojalnog budućeg fana ili ljubitelja sajta.

Jedno od veoma popularnih rešenja se iskrastalizovalo kroz blogove koje vlasnici i webmasteri promovišu i uredjuju na sopstvenim sajtovima. Dakle, blog na sajtu je veoma praktično rešenje sa mnogo aspekata. Prednosti bloga na sajtu su očigledne i one pored bloga veoma efikasno pospešuju i razvoj samog sajta. Njihovo kvalitetno uredjivanje, dinamika, aktulenost, čini da i sam sajt postane posećeniji, uspešniji i kroz unutrašnje i spoljašnje linkovanje značajno bolje pozicioniran na Google.

Naravno, pisanje i ažuriranje blogovsa na sjatu, pored svih ostalih aktivnosti, zahteva dosta angažovanja, vremena, stručnih tekstova, pripreme originalnog materijala, fotografija, video zapisa što znači novu obavezu za vlasnike sajtova i dodatno angažovanje za tim koji se brine o sajtu.

Prednosti blogova na sajtu

Pre svega ne moraju da se angažuju neki dodatni ljudski resursi jer ako ste izabrali dobar tim za održavanje i razvoj sajta, on bi trebao da zna i da razvija eksterne blogove pa će njihov vraćanje na sajt biti uglavnom tehnički posao.
Dakle, ekonomičniji je. Kao jedna od najvažnijih prednosti ističe se dinamičnost i kvantitativni i kvalitativni rast sajt. to posetioce žele, traže i vole i samim tim sajt sa kvalitetnim blogom privlači nove i uspešno zadržava postojeće posetioce, da ne kažemo fanove.

Navešćemo nekoliko primera koji se izdvajaju upravo željom da se sadržaj sajta učini prepoznatljivim, dopadljivim za posetioce:


  • Sajt za selidbe, je kroz opciju novosti implementirao ažuriranje aktuelnih i zanimljivih tema vezanih za selidbe (www.selidbebeograd.net)
  • Sajt za nekretnine (Portal SrbijaSpace.com) je takodje kroz rubriku novosti učinio zanimljivijim svoje stranice
  • Sajt u kome su pvc stolarija i ostale teme za pvc i alu materijale osnažene upravo temam kroz blog.











недеља, 18. март 2012.

Adsense

Adsense i srpski sajtovi

Nije baš jednostavno poslovati u Srbiji. Zna to i Google. Malo tržište, siromašno tržište a apetiti kao i kod sviju, ogromni.



Obično se u našem narodu kaže mala bara puno krokodila. Ovo mala bara znači da smo jako malo tržište i što je još poraznije, jako siromašno tržište u odnosu na ovaj beli razvijeni svet, Evropu, Ameriku i Aziju naravno. Australija je daleko u svakom pogledu, Brazil još dalje iako je bliže.
Dakle, kako zaradjivati, odnosno da li se može zaradjivati od sajta veoma je aktuelno pitanja u Srba, jer posla nema, hostinzi nikad povoljniji a obećanja od zarade putem Interneta nikad više.
Zarada od Google adsense za sajtove koji su na srpskom jeziku, odnosno od oglasa koje postavite na sopstvenom sajtu kroz ppc, tj. zaradu kroz klikove, je jako skromna i od nje se ne može planirati ozbiljan biznis. Zašto? Pa eto, objašnjenje je već sadržano, siromašni smo i nedovoljni interesantni velikim oglašivačima, a onaj ko diktira uslove zna koliko da vrati vlasniku sajta a koliko da uzme sebi da bi svi kao bili siti i zadovoljni.
Vlasnici sajtova nemaju preveliki izbor u pogledu oglasnih mreža koje žele i mogu da plasiraju na stranicama svojih sajtova.
Najčešće su to Google Adsense, Httpool ili Etarget oglasi a prihodi od bilo kojih od tih mreža ne mogu da donose prihode od kojih bi se moglo živeti. Naravno, to se odnosi na većinu sajtova koji nisu u top 100 sajtova na srpskom području. Pre svega, doći na u top 100 sajtova, ili u top 500 sajtova u Srbiji nije trivijalno i traži ulaganja koja traže novac i ljudske ekspertske resurse a to košta. Koliko košta? Pa skoro kao i potencijalna dobit od ppc ili oglasnih mreža.
Isplati li se postavljati oglasne mreže, a jedna od proverenih i najpopularnijih u Srbiji je baš Google Adsense?
Kao dodatni izvor da, ali kao jedini izvor prihoda sa sajta nikako. Dobro pozicioniran i poseće sajt može da ostvari zaradu ako kombinuje prihode od različitih modusa oglašavanja, odnosno prodaje prostora na svojim stranicama.
To mogu biti baneri zainteresovanih oglašivača, koji uopšte nisu zanemarljiv prihod u slučaju visoko kotiranih sajtova, kao i prostor za prodaju linkova pa i za kombinaciju oglasnih mreža, što nije baš preporučljiv ali nije ni eksplicitno zabranjen pristup.
Svaka prodaja oglasnog prostora na sajtu umanjuje njegovu simpatičnost kod posetilaca ali je na neki način nužan kompromis da se bar deo ulaganaj u sajt povarit od potencijalnih oglašivača.
Sigurno je da zarada od prodaje oglasnog prostora zavisi i od tematike sajta, jer veća ponuda i konkurencija oglašivača kreira uslove za skuplje oglase, a onda je i veći deo kolača koji dobija vlasnik sajta.